zimowe sporty ekstremalne snowkiting
 • 25 lipca, 2023
 • admin
 • 0

Zimowe sporty ekstremalne, choć wiążą się z dużą dawką adrenaliny i ryzyka, zyskują na popularności. Wcale nie trzeba być zawodowcem, by je uprawiać, wystarczą tylko odpowiednie chęci i nieco wiedzy. W tym artykule znajdziesz małe zestawienie najpopularniejszych sportów zimowych.

Ice climbing

Ice climbing inaczej zwany wspinaczką lodową jest sportem zimowym, który polega na wspinaniu się po różnych formach zbudowanych z lodu jak na przykład:

 • oblodzone skały,
 • lodowce,
  *ściany pokryte lodem.

Jest to niezwykle trudna i jednocześnie bardzo ekscytująca wspinaczka, w której osoby wspinające się muszą używać różnego rodzaju narzędzi oraz technik dostosowanych odpowiednio do nachylenia i tekstury lodu.

W dodatku muszą się również wykazać dobrą kondycją, umiejętnościami oraz odpowiednim przygotowaniem. Aby pokonać ścianę pokrytą lodem potrzebne będą między innymi:

 • kask
 • uprząż
 • śruby lodowe
 • raki
 • czekan

Heliskiing – narciarstwo w ekstremalnym wydaniu

Ten zimowy sport jest jedną z form narciarstwa, która polega na wykonaniu zjazdów narciarskich ze stoków, na których narciarz jest transportowany helikopterem. Ten ekstremalny sport może być wykonywany jedynie w obecności licencjonowanych osób.

Każdy, kto zdecyduje się na taki przejazd, musi zaopatrzyć się w pełne wyposażenie lawinowe takie jak: łopata, sonda lawinowa, detektor. Tej formy narciarstwa nie można uprawiać wszędzie.
Wiele osób uprawia heliskiing wczesną zimą, kiedy temperatury są niskie, a śnieg jest puszysty. Obecnie heliskiing cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a zwłaszcza w Kanadzie. Przepisy przeciwlawinowe oraz ochraniające przyrodę zakazują uprawiania tego sportu między innymi we Francji czy Austrii.

Skibob

Skibob to połączenie roweru i nart, gdzie zamiast kół rower posiada narty, a do butów przypina się dodatkowo deski, które pomagają utrzymać stabilność podczas jazdy. Pierwotnym wykorzystaniem skibobu był transport w Alpach, obecnie jest to zaawansowany sprzęt techniczny.

Do uprawiania skibobu oprócz sprzętu należy zaopatrzyć się w odpowiedni, wodoodporny strój. Na uprawianie tego sportu nadają się najbardziej strome stoki gór na przykład te na Nosalu w Tatrach lub Alpach.

Snowkiting

Snowkiting jest zimową odmianą kitesurfingu, która łączy narty bądź deskę z latawcem pociągowym. Jednak, jak kitesurfing w Polsce zyskuje z roku na rok coraz większą rzeszę fanów, tak snowkiting jest nadal mało popularny.

Każdy, kto chce uprawiać ten sport, potrzebuje rozległej, otwartej przestrzeni pokrytej lodem bądź śniegiem oraz wiatru do napędzenia latawca. Podczas jazdy rekordziści osiągają prędkość przekraczającą 100 km/h.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że nigdy nie mamy 100% pewności czy lód, na którym wylądujemy, utrzyma nasz ciężar. Pomimo dużego ryzyka jest to jeden z najszybciej rozwijających się sportów zimowych w Polsce.

Skialpinizm

Skialpinizm jest połączeniem podchodzenia, wspinaczki górskiej i ekstremalnego zjazdu z gór. Sport ten uprawia się w dziewiczej scenerii z dala od zatłoczonych tras i utartych szlaków.
Do skialpinizmu potrzebne są specjalne raki, czekany, narty, buty i wiązania. Osoby, które zdecydują się na tę dyscyplinę, powinny wykazać się dużą wiedzą narciarską, dobrą kondycją oraz odpowiednio odporną psychiką.

Autor

admin

test opisu bio autora, ciekawe czy można tu wstawiać linki kurcze bele

https://ideasem.pl