Osoby, które pozostają aktywne przez całe życie mają obniżone ryzyko zachorowania na wiele chorób starczych, a także zaburzeń psychicznych. Dlatego obserwuje się w badaniach szczególnie istotny wpływ aktywności fizycznej u osób dojrzałych i po 50 roku życia.
Podejmowanie aktywności fizycznej już w wieku dojrzałym znacząco poprawi jakość życia i samopoczucie psychiczne. Podczas wykonywania treningu zachodzi wiele procesów metabolicznych, w których wydzielane są różnego rodzaju substancje pozytywnie oddziaływające na nasze samopoczucie.
Aktywność fizyczna a depresja
Jest to jednostka chorobowa, która dotyka coraz większą liczbę osób. Wiele stresujących sytuacji w życiu, na przykład:
- niepewność,
- niekomfortowe sytuacje,
- pandemia i towarzyszący jej lockdown,
mogą przyczynić się do jej nasilenia. Badania dowodzą, że można sobie z tym poradzić poprzez regularny, intensywny wysiłek fizyczny, który wykazuje silne działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.
W publikacji ukazanej w czasopiśmie „The Lancet Psychiatry”, która została opublikowana w zeszłym roku, wykazano, że brak lub znikoma ilość aktywności fizycznej jest jednym z czynników towarzyszących powstawaniu chorób psychicznych. Z przeprowadzonych badań wynika, że 70% pacjentów, u których zdiagnozowano depresję lub schizofrenię, nie spełniło wymagań odnoszących się do aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna – jak znaleźć motywację
Najtrudniejsze dla osób, które zmagają się ze stanami depresyjnymi, jest zmotywowanie się do rozpoczęcia uprawiania aktywności fizycznej. Czasem wręcz wydaje się to niemożliwe, jednak warto podjąć się próby z aktywnością ruchową.
Ponieważ poprawa nastroju może nastąpić już po 10 minutach od rozpoczęcia umiarkowanego wysiłku. Jeżeli motywacja nie przyjdzie nawet podczas treningu, warto zaprosić do wspólnych ćwiczeń bliską osobę, która może pomóc.
Kiedy przyjdą oczekiwane efekty poprawy nastroju?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań, ponieważ każdy z nas chce uzyskać efekty jak najszybciej. Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i pozytywna. Już najmniejszy wysiłek powoduje, że człowiek poczuje się lepiej. Warto dlatego zacząć dzień od krótkiego biegania, aby przystąpić do wyzwań dnia codziennego z lepszym nastawieniem.
Długotrwałe i regularne uprawianie aktywności fizycznej zapobiega pogłębianiu się nieprawidłowych stanów i pozwala utrzymać równowagę mentalną. Sport nie tylko poprawia dobre samopoczucie. On także zwiększa zdyscyplinowanie oraz rozwija różnego rodzaju funkcji poznawcze, co polepsza przyswajanie wiedzy i naukę nowych umiejętności.