Buty na siłownię - jak i jakie wybrać?
  • 25 lipca, 2023
  • admin
  • 0

Trening na siłowni to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, zwłaszcza w chłodniejsze dni, jesienią bądź zimą. Jeśli chodzi o koszulkę, czy spodenki tutaj można wziąć, zwykłe rzeczy z szafy, w których czujemy się komfortowo. Jednak wybór butów staje się rzeczą bardziej skomplikowaną. Na co zwracać uwagę podczas wyboru butów?

Najlepsze buty siłownię, czyli jakie?

Specjaliści w tym temacie są zgodni, że wybór odpowiednich butów, jest bardzo ważny. Niektórzy żartują, że równie ważny jak sam trening. Dobre obuwie na siłownię powinno cechować się podeszwą antypoślizgową, wygodą oraz dobrą stabilizacją stopy. Dzięki temu zabezpieczymy stopę i zminimalizujemy ryzyko nabawienia się kontuzji podczas treningu.

Aby buty spełniały swoją rolę, muszę być odpowiednio dopasowane do stopy. Dzięki ścisłemu przyleganiu do stopy zwiększa się komfort użytkowania oraz lepsza stabilizacja stopy, co wpływa na wydajność treningu. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Amortyzacja butów na siłownię

Jeśli chcecie wykonywać ćwiczenia dynamiczne podczas treningu – wykroki, aeroby czy stepy, to Wasze obuwie powinno mieć dobrą amortyzację. Przeważnie są to poduszki powietrzne lub elementy z pianki. Sama podeszwa powinna być elastyczna, ponieważ zbyt twarda uniemożliwi wykonywanie odpowiednich ruchów stopą.

Stabilizacja butów na siłownię

Stabilizacja stopy jest niezwykle ważna podczas ćwiczeń siłowych, gdzie wykorzystywane są duże ciężary. Dobrze i mocno osadzone stopy na podłożu, to gwarant stabilizacji całego ciała i dzięki temu lepszej efektywności treningu. Najlepiej sprawdzą się buty z mocnym wiązaniem i usztywnieniem.

Dzięki temu pięta będzie utrzymana w stałej pozycji, a całej stopie łatwiej będzie zachować równowagę. Należy zwrócić uwagę również na cholewkę butów, aby nie była zbyt miękka. Nie należy także przesadzać w drugą stronę – buty nie mogą być również zbyt sztywne, ponieważ znacząco utrudni to wykonywanie ćwiczeń.

Przyczepność butów na siłownię

Jest to kolejny ważny aspekt. Bez odpowiednio przyczepnej do podłożona podeszwy narażamy się na zwichnięcia i nadwyrężenia, które mogą powstać gdy nasz trening będzie prowadzony na śliskim podłożu. Najlepiej jakby podeszwa była bieżnikowana z rowkami lub po prostu miała wypustki, dzięki temu mamy gwarancję zachowania odpowiedniej przyczepności.

Buty do biegania na siłownię?

Wiele osób uczęszczających na siłownie zabiera ze sobą buty, w których na co dzień biega. Pomimo że wygląd zewnętrzny butów do biegania i butów treningowych jest identyczny, to jednak różnią się one znacząco pod względem funkcjonalności. Czasem u niektórych osób przeważa nad takim wyborem aspekt ekonomiczny, jednak dość często problemem staje się brak wystarczającej wiedzy na temat budowy obuwia sportowego.

Obuwie biegowe charakteryzuje się grubszą podeszwą i większą amortyzacją, natomiast cholewka jest miękka, wykonana w taki sposób, aby otulać stopy jak skarpetka. Jest to zatem całkowite przeciwieństwo butów zalecanych do ćwiczeń na siłowni.

Dodatkowo należy wspomnieć, że obuwie przeznaczone do biegania wspiera ruch stopy od pięty do palców, podczas gdy obuwie treningowe pozwala na szerszy zakres ruchów, szczególnie na boki. O ile obuwie biegowe dzięki dużej amortyzacji może być wykorzystywane do treningu fitness czy cardio, tak w przypadku ćwiczeń siłowych będzie stanowić niebezpieczeństwo. Dlatego, że nie zapewni stabilnego podparcia.

Autor

admin

test opisu bio autora, ciekawe czy można tu wstawiać linki kurcze bele

https://ideasem.pl