Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Oczekiwanie przyjścia na świat drugiego dziecka, jest ekscytującym i radosnym czasem dla całej rodziny. Jednak wymaga wielu zmian dotychczasowego życia i przygotowania pierwszej pociechy na rodzeństwo. Jest to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Pojawia się wiele obaw czy dziecko zaakceptuje młodsze rodzeństwo i jak odnajdzie się w roli starszego brata, czy siostry. Jak przygotować pociechę na pojawienie się rodzeństwa? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Kiedy i jak powiedzieć dziecku o ciąży?

Po pierwsze warto poczekać z rozmową o przyszłym rodzeństwie do 12 tygodnia ciąży, jest to tak zwany „bezpieczny” tydzień, po którym ryzyko poronienia nie jest już takie wysokie. Dla małego dziecka sam fakt, że w brzuchu mamy znajduje się mały „dzidziuś”, jest trudny do zrozumienia.

Bez wątpienia poinformowanie dziecka o ciąży powinno odbywać się wspólnie, zarówno w obecności mamy, jak i taty. Warto wybrać do tego miejsce, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo. Tutaj nie można nastawiać się na jedną reakcję dziecka, tak naprawdę nie wiadomo jak zareaguje na wiadomość o pojawieniu się rodzeństwa. Za to warto przygotować się na przeróżne pytania, które dziecko może zadać.

To nie jest temat na jedną rozmowę

Na pewno warto z dzieckiem dużo rozmawiać na temat nowej sytuacji, na temat ciąży i przyszłego życia już nie w trójkę, a w czwórkę. Dzieci często są bardzo zainteresowanie tematem, może nie od początku, ale wraz z czasem są coraz ciekawsze.

Warto nabyć książki na temat pojawienia się rodzeństwa, jest ich mnóstwo w księgarniach. Można również oglądać filmy edukacyjne dla dzieci przedstawiające ciążę w zrozumiały dla nich sposób.
Jednak najważniejsze są tutaj rozmowy z dzieckiem, którego nie można lekceważyć i okłamywać. Dużo rzeczy wymaga wyjaśnienia, należy poświęcić szczególną uwagę na to, żeby starsze dziecko nie poczuło się odrzucone i odsunięte od ciąży i nowej sytuacji.

Zachowanie krewnych i znajomych

Narodziny kolejnego dziecka to nie tylko zmiany dla rodziców i starszego dziecka, ale również dla reszty krewnych i znajomych rodziny. Tutaj istotne jest odpowiednie zachowanie dziadków, ciotek, wujków, przyjaciół i znajomych.

Nadmierny zachwyt nowo narodzonym dzieckiem, przy braku uwagi dla starszego rodzeństwa, może utwierdzić pierwsze dziecko w przekonaniu o byciu gorszym i już niepotrzebnym. Więc każdy, kto odwiedza noworodka, nie może zapominać o uczuciach i obecności starszego rodzeństwa.

Warto porozmawiać z dzieckiem jak się odnajduje w nowej sytuacji, albo nawet poprosić o opowiedzenie o nowym rodzeństwie. Nie zapominajmy, że to, w jaki sposób starsze dziecko zareaguje na młodsze rodzeństwo, w dużej mierze zależy od rozsądnego postępowania dorosłych.

Autor

admin

test opisu bio autora, ciekawe czy można tu wstawiać linki kurcze bele

https://ideasem.pl