Kiedy rodzi się dziecko, dla jego rodziców zmienia się cały świat. Nagle pojawia się mnóstwo pytań bez oczywistych odpowiedzi. Jak dobrze zadbać o maleństwo, nie zapominając przy tym o sobie? Sen, karmienie, kąpiele, spacery, co jeszcze? Powrót do domu ze szpitala to duże wyzwanie i czas rodzicielskich zagwozdek, czas na naukę nowego sposobu życia – życia jako rodzina.
Pierwsze dni noworodka
Postępowanie z nowo narodzonymi dziećmi jest stosunkowo łatwe, ale wymagające dużego poświęcenia i wysiłku od mamy, która właśnie urodziła. Właściwie takie dziecko musi być dobrze najedzone, uspokojone i wygodnie ułożone do jego podstawowej czynności – spania.
W pierwszych dniach od porodu niemowlak będzie bardzo śpiący. Częstsze budzenie się i wołanie o jedzenie, zacznie się w kolejnych dniach. Czasami to tylko jeden dzień odpoczynku dla świeżej mamy. Warto trzymać dziecko blisko siebie przez cały czas, aby było spokojne. Pamiętaj, że poród to gwałtowna zmiana otoczenia dla maleństwa, dlatego będzie ono chciało przebywać w ramionach mamy przez cały czas. Początkowo tylko noszenie i kołysanie będzie uspokajać dziecko, w czym może pomóc tata Ten okres minie z czasem i maluch będzie mógł spędzać więcej czasu samo.
Karmienie noworodka
Istotny jest tak zwany kontakt skóra do skóry, który pozwala nawiązać bardzo silną więź z dzieckiem. W momencie takiego kontaktu w organizmie matki uwalnia się hormon oksytocyna, który odpowiada za wydzielanie mleka. Dlatego spędzanie dużo czasu z dzieckiem ułatwi inicjację i rozwój produkcji pokarmu.
Nie musisz się martwić o wpojenie złych nawyków u dziecka, często słyszy się o nadmiernym rozpuszczaniu malucha w tym okresie. Jednak są to mity, które trzeba ignorować. W tym okresie trzeba karmić na tak zwane żądanie, jeżeli widzisz oznaki głodu u malucha po prostu go nakarm.
Należy zwracać uwagę na objawy prawidłowego odżywiania u malucha. Najważniejszy symptom do zaobserwowania to pojawienie się w pierwszym dniu tak zwanej smółki, czyli czarnego, kleistego stolca.
Maluch powinien raz zmoczyć pieluszkę w ciągu pierwszego dnia. W kolejnym dniu należy spodziewać się co najmniej dwóch ciemnozielonych albo brązowych stolców. Kolejne już o mniej kleistej konsystencji, a oprócz tego malec powinien dwa razy zmoczyć pieluszkę. Jeżeli nie zaobserwujesz tych rzeczy, musisz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pamiętaj również o sobie
Jako świeżo upieczona mama nie możesz zapominać o tym, że sama potrzebujesz odpoczynku. Tutaj może wyręczyć Cię partner, który sam musi wykształcić odpowiednią więź z dzieckiem. Możesz spokojnie pozostawić mu przewijanie, a nawet gotowanie i sprzątanie! Musisz zachować energię i skoncentrować się na rozwijaniu więzi z nowo narodzonym dzieckiem i na produkcji pokarmu.
Nie musisz stresować się niczym innym niż laktacja, a nawet tym nie powinnaś. Pamiętaj, że na powrót do życia i ciała sprzed ciąży, potrzebujesz czasu. Bądź dla siebie wyrozumiała, właśnie urodziłaś młodego człowieka.