Nurkowanie - Jak Zacząć Tę Niezwykłą Przygodę
  • 25 lipca, 2023
  • admin
  • 0

Nurkowanie stało się bardzo popularną aktywnością. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na uprawiania tego sportu. Nurkowanie jest bardzo przyjemne i zasadniczo nie jest zbyt trudnym sportem. Jednak, aby robić to w sposób bezpieczny, potrzebny jest określony zakres wiedzy i umiejętności.

Nurkowanie – od czego zacząć?

Aby móc zacząć przygodę z nurkowaniem niezbędne będzie przejście szkolenia i uzyskanie certyfikatu. Organizacji, które organizują szkolenia, jest wiele. U nich możemy zdobyć stopnie nurkowania oraz specjalizacje.

Nurkowanie jest bezpiecznym sportem pod warunkiem, że przestrzegać będzie się wszystkich zasad omawianych na kursach. Do nurkowania trzeba spełniać jednak pewne wymagania, takie jak umiejętność pływania czy posiadanie podstawowego zakresu z ogólnej sprawności fizycznej.

Dobrze jest zapoznać się ofertą rynkową i uzyskać wszystkie niezbędne informacje między innymi, według jakiej federacji odbędzie się szkolenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest tylko kilka federacji działających międzynarodowo, które pozwalają na nurkowanie w każdym miejscu bez zejść sprawdzających.

Jak wygląda kurs nurkowania

Pierwszy kurs z nurkowania to połączenie wiedzy teoretycznej z ćwiczeniami na basenie oraz na wodach otwartych typu jezioro. Na nurkowaniu zawsze wybieramy się pod wodę z partnerem lub grupą. Dlatego warto pomyśleć o wspólnym nurkowaniu z bliskimi nam osobami. Podczas kursu dostaje się cały niezbędny sprzęt do nurkowania jak piankę, jacket z butlą oraz wszystkie materiały do przyswojenia wiedzy teoretycznej.

Kto może nurkować?

Osoby, które decydują się na nurkowanie, muszą spełniać podstawowe wymagania, jakie są stawiane osobom uprawiającym jakikolwiek sport. Każdy zdrowy człowiek jest w stanie na spokojnie spełnić te wymagania.

Dodatkowo zasadniczym kryterium, które jest wymagane, są umiejętność pływania. Należy przepłynąć 200 metrów dowolnym stylem i o dowolnym czasie. Przed przystąpieniem do kursu dostaje się formularz medyczny.

Jeżeli na wszystkie pytania odpowie się negatywnie, to można przystąpić do kursu. Należy także uzyskać zgodę od lekarza na brak przeciwwskazań do nurkowania. Niektóre schorzenia niestety wykluczają z możliwości nurkowania, są to: padaczka, nadciśnienie czy choroba psychiczna.

Czy kurs nurkowania jest konieczny?

Jeżeli chcemy nurkować z butlą niestety, nie obędzie się bez odbycia kursu. Istnieją jednak formy nurkowania, które nie wymagają odbycia szkolenia. Najprostszą formą jest snorkeling, a nieco bardziej zaawansowaną freediving.

  • Snorkeling – płetwonurek wyposażony jest w maskę, rurkę i płetwy. To najprostsza forma obserwacji życia podwodnego i nurkowania. Polega na unoszeniu się na powierzchni wody i obserwowaniu tego, co dzieje się w głębiach.
  • Freediving – cieszy się sporą popularnością, ze względu na dostępność tego sporu i minimalne koszty sprzętu. Jednak wprawiając ten sport, należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z przebywania pod wodą i możliwości uśnięcia pod wodą przy zbyt męczących organizm bezdechach.

Autor

admin

test opisu bio autora, ciekawe czy można tu wstawiać linki kurcze bele

https://ideasem.pl